Tuff uppgift för Sirius: ”Vi kommer behöva bekänna färg”

Sirius möter IFK Norrköping på bortaplan under måndagen, och det är såväl ett tillskott i truppen som bortfall.

Johan Häll

Kl.10:57, 17 april, 2017

Tuff uppgift för Sirius: ”Vi kommer behöva bekänna färg”
Det är dags för Sirius tredje match i allsvenskan. Foto: Bildbyrån.

Efter seger i den allsvenska premiären mot Djurgården och en förlust på hemmaplan mot IFK Göteborg tar sig Sirius på måndagen sig an IFK Norrköping på Östgötaportens konstgräs. ”Peking” har liksom Sirius, en seger och en förlust i allsvenskans inledning.

– Norrköping är ett väldigt bra lag, och ett av de lag som haft en mest varierad offensiv. Vi kommer verkligen att behöva bekänna färg, och det gäller att vi får koll på deras kanter och är väldigt noggranna i försvarsspelet, säger Sirius tränare Kim Bergstrand till klubbens hemsida.

Ett glädjebesked för Sirius är att Philip Haglund är med i truppen efter att ha missat de två första matcherna, men Stefano Vecchia är sjuk och saknas. Diego Montiel kliver också in i truppen på bekostnad av Dragan Kapcevic.

Avspark är klockan 17.30.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

BILDEXTRA: Målkalaset på Studenternas i bilder

Sirius föll tungt mot Östersund - här är matchen i bilder.

Johan Häll

Kl.18:09, 17 september, 2017

BILDEXTRA: Målkalaset på Studenternas i bilder
Östersunds Saman Ghoddos gåŒr omkull efter en nŠärkamp med Sirius måŒlvakt Joshua Wicks. Foto: Bildbyån/ Andreas L Eriksson.

Sirius ville bryta sin tre matcher långa förlustsvit – men föll pladask mot succélaget ÖstersundStudenternas (5–0).

LÄS OCKSÅ: Sirius match avgjord efter en halvlek: ”Jag är riktigt stolt”

Här kan du se Bildbyråns foton från den allsvenska matchen. Fotograf: Andreas L Eriksson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Sirius match avgjord efter en halvlek: ”Jag är riktigt stolt”

Sirius ville bryta sin tre matcher långa förlustsvit – men föll pladask mot succélaget Östersund på Studenternas (5–0).

Johan Häll

Kl.16:48, 17 september, 2017

Sirius match avgjord efter en halvlek: ”Jag är riktigt stolt”
Sirius spelare deppar. Foto: Bildbyrån/Andreas L Eriksson.

– Fantastiskt, jag är riktigt stolt över det här. Jag tycker vi spelade bra och hade bra kontroll och vårt anfallspel var riktigt farligt och jag är riktigt stolt över spelarna, säger Östersunds tränare Graham Potter till C More efter matchen.

Allt började med en mardrömsstart för Sirius.
Efter några pigga inledningsminuter av Östersund slog lagets målvakt Aly Keita en lång boll ut mot högerkanten.
Ian Sirelius kom fel i sin position och Ken Sema tog hand om bollen, avancerade framåt och utmanade Niklas Bush Thor strax innanför straffområdet. Sema klev åt vänster och avlossade ett jätteskott med sin vänsterfot som hittade nätet – och det var 0–1 på tavlan efter bara fyra minuters spel.

Sirius hade det för övrigt svårt försvarsmässigt, speciellt till en början när man hade problem med vindsnabba och aviga Östersund-spelare som hade flera chanser att utöka sin ledning och Joshua Wicks i Sirius mål fick jobba hårt.

Hemmalagets bästa kvitteringschans kom i 26:e minuten när Alexander Nilsson testade ett direktskott från nära håll. Ett avslut som som gick till en resultatlös hörna.

Gästerna verkade inte det minsta slitna efter torsdagens segermatch i Europa League borta mot ukrainska Zorya.
Samtidigt som Sirius rullade bollen på ett hyfsat bra sätt visade Östersund sin spets på sitt mest effektiva vis. Detta kombinerat med deras snabba omställningar ställde till det för nykomlingen.

I den 32:a minuten slog 1–0-skytten Ken Sema ett skruvad inlägg från höger som gick mot Joshua Wicks, men det var Saman Ghoddos panna som hann möte bollen först och 2–0 var ett faktum.

Wicks hade inte sin bästa dag. Tio minuter före pausvilan rusade han ut för en duell och skulle ta bollen med fötterna, men Saman Ghoddos tappade balansen. Domaren dömde straff och Ghoddos satte själv trean.

– Sirius är också ett väldigt bra lag. Vi har tur för vi gör mål på vara chanser så all respekt för Sirius. Det var en tuff första halvlek men det här var ett bra resultat för oss, sa tvåmålsskytten Saman Ghoddos till C More efter första halvlek.

Ghoddos var mycket nära ett hattrick men Wicks stoppade friläget i ineldningen av andra halvlek och om istället Karl Larssons avslut strax därefter hade gått in i mål kanske det hade blivit match igen.
Men nej, det här var inte Sirius kväll.
Inte i närheten.

Östersund hade marginalerna vid sin sida när Johan Betilssons skott styrdes på en Siriusspelare och in i mål var det inte en högoddsare att även femman kom i slutminuterna.

Det slutade hela 5–0 på Studenternas vilket därmed blev Uppsalalagets fjärde raka förlust.
Men sedan är det skillnad på förlust och förlust.
Idag var man helt chanslöst.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Finländskt skott avgjorde på Friends: ”Vi bjuder upp till match”

Sirius hade tillräckligt med chanser men lyckades inte få med sig någon poäng mot AIK.

Johan Häll

Kl.20:50, 27 april, 2017

Finländskt skott avgjorde på Friends: ”Vi bjuder upp till match”
Jesper Arvidsson och Sirius hade det tungt på Friends. Foto: Bildbyrån.

AIKFriends blev för svårt för Sirius som inkasserade sin blott andra förlust på fem matcher i Allsvenskan.

Hemmalaget vann med 1–0 efter att Eero Markkanen en kvart före pausvilan ruschat förbi två försvarare och med ett inte helt övertygat avslut placerat in 1–0 med sin vänsterfot bakom Sirius målvakt Joshua Wicks.

Sirius stod upp bra i första halvlek men AIK skapade mer. Matchens första riktiga målchans hade gästerna när Jesper Arvidsson fick bollen vid bortre stolen efter en hörna i 14: minuten. Ett svårt läge även om det var öppet mål men vänsterträffen gick över målet.

Minuten senare räddade Joshua Wicks ett friläge från Johan Blomberg som kom från höger i banan, och på returen slog Eero Markkanen, placerad vid straffpunkten, till med ett hårt direktskott som tog i ribbans undersida.

AIK var bättre i första halvlek, och Sirius hade lite att jobba på inför fortsättningen.

– Dom vinner alla närkamper och är mycket hetare än oss. Det är pojkar mot män där ute. AIK får fast oss hela tiden. Vi vill vända spelet men får inte till det alls. De låser oss och är jätteaggressiva, vinner tillbaka bollen och det blir skitjobbigt att spela fotboll. Vi känns lite trötta och loja i vissa grejer, sa Niklas Busch Thor till C More efter första halvlek.

AIK var något starkare även i andra halvlek men sista 20 minuterna spelade Sirius upp sig markant och hade flera möjligheter att skapa vassa chanser. Men man föll oftast vid de avgörande ögonblicken, där en fot eller en felpass stod i vägen för öppna lägen.

Fem minuter från slutet fick inhopparen Johan Andersson en hyfsad kvitteringschans i straffområdet. Men han lyfte bollen över ribban vid trängt läge.

Det blev noll poäng den här gången men känslan är att Sirius har fortsatt mycket att säga till om i högstaserien.

– Jag tycker att vi är för dåliga i första halvlek. Vi är ängsliga och rädda. I andra tycker jag vi bjuder upp till match och håller bollen ganska bra. Men det är det sista lilla som saknas, säger Jesper Arvidsson till C More.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

AVSPARK 19.00: SIRIUS–KALMAR

Buss på dem – Sirius

Sirius laddar för hemmamatch – på bortaplan. Och man gör det med 21 fullastade bussar som kommer att lämna Uppsala med destination Gavlevallen i Gävle och det allsvenska mötet mellan Sirius och Kalmar FF.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.09:49, 24 april, 2017

Buss på dem – Sirius
21 bussar med supportrar ska hjälpa Sirius till seger i Gävle. Foto: Adobe Stock.

Sirius blott andra allsvenska match på 43 år spelas på bortaplan – i Gävle. Uppsala Kommun har inte lyckats få Studenternas spelbar och efter att gräsmattan förvandlats till en jordåker i den historiska hemmapremiären mot IFK Göteborg valde kommunen helt enkelt att stänga Studenternas för fortsatt spel.

Läs också: Kommunen har skämt ut Uppsala

LÄS MER: KRÖNIKA: Kommunen har skämt ut Uppsala

Klockan 19.00 är det avspark i matchen mot tabelljumbon Kalmar FF Gavlevallen i Gävle. Och för de som på egen hand inte kan ta sig till till hemmamatchen på bortaplan har kommun. företag och supporterklubbar ordnat med bussresor. Uppsala Kommun har satt in tio gratisbussar, bussar har även flera företag ordnat med. Däribland Zellout och Maskin & Verktyg där gratisplatser har erbjudits via företagens facebook-sidor.

Läs också: Klart: Studenternas håller inte för spel

Även Västra Sidan har anordnat bussar tre bussar, liksom Facebooksidan Sirius Vänner – Drömmen om Allsvenskan. Totalt handlar det om 21 bussar med Siriussupportrar som ska stötta Sirius på plats i Gävle.

Läs också: Uppsala Kommun sätter in tio gratisbussar

För den som inte har fått någon plats i alla bussar finns det andra alternativ att få se matchen på plats. Bland annat kan man åka UL:s Upptåget från Uppsala. Det går också att ta bilen via E4:an. Här finns det också en kartlänk om du inte hittar till Gavelvallen.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Journalisterna: ”Sirius blir bästa nykomling”

Idag var det upptaktsträff i Uppsala inför den allsvenska starten.

Johan Häll

Kl.15:07, 20 mars, 2017

Journalisterna: ”Sirius blir bästa nykomling”
Kim Bergstrand tror på sitt lag. Foto: Bildbyrån.

Nu stiger temperaturen i takt med att det närmar sig avspark i fotbollsallsvenskan. Årets upptaktsträff där tränare och spelare från de allsvenska klubbarna är på plats för att presenteras, hölls under måndagen på Uppsala Konsert & Kongress.

Sirius var först ut när tränaren Kim Bergstrand och nyförvärvet Philip Haglund tog plats på scenen.

Nykomlingen tror på en bra säsong och kommer att fortsätta spela det spel som varit så framgångsrikt senaste åren. När Kim Bergstrand klev in som tränare 2012  spelade laget i division 1, och med en tro på sin spelstil och kontinuitet har man nu tagit klivet upp i allsvenskan.

– Vårt lag är uppbyggt på en typ av fotboll och vi har spelat den under lång tid nu, sa Kim Bergstrand, som tror att hans lag kommer att lyckas under sitt första år i allsvenskan på 43 år.

– Det kommer tiden att få utvisa, men vinner man Superettan och får in några nya spelare och tror på det man gör, så brukar det gå bra. Östersund och Jönköpings Södra var redo i fjol som nykomlingar. Vi hoppas kunna vara det i år.

När gästerna på plats fick rösta på frågan om vilken klubb av Sirius, AFC Eskilstuna och Halmstad som kommer lyckas bäst, svarade 67 procent på Uppsala-klubben.

Philip Haglund är ny från Hammarby.

– Det här är ett lag med självförtroende. Vi spelar en fin fotboll, mycket via marken. Det är en väldigt sluten och tajt grupp med spelare som varit med ett tag men även nya.

– Kvalitén är bra, och vinner man Superettan har det visat sig förut, att man kan göra bra ifrån sig även i allsvenskan, säger Philip Haglund.

Sirius inleder på bortaplan mot Djurgården 3 april och  hemmapremiären på Studenternas sker 9 april mot IFK Göteborg.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng