Så ska Almtuna ta sig hela vägen till SHL

På onsdagen var det dags för Almtunas årsmöte där bland annat en ny ordförande valdes in för avgående Niklas Sjölund. Klubben presenterade också ett nytt aktiebolag som ska hjälpa klubben att nå SHL.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.21:27, 15 juni, 2017

Så ska Almtuna ta sig hela vägen till SHL
Almtunas klubbdirektör Andreas Klingberg. Foto: Pressbild.

Målsättningen på sikt är solklar, Almtuna ska spela i SHL. På onsdagens årsmöte presenterade klubben ett nytt bolag, Almtuna Invest AB, som registrerades redan i februari och som ska hjälpa den hockeyallsvenska klubben att nå det högt uppsatta målet.

Tanken med det nya bolaget är att locka investerare till klubben, och redan har man sålt aktier för närmare 1,4 miljoner kronor. Under augusti och september ska A-lagsverksamheten placeras i det nya bolaget, och Almtuna utesluter inte att även damlaget och delar av juniorlagen också kan placeras i det nya bolaget som man hoppas ska få in mellan fyra och sex miljoner.

– Detta är en väldigt intressant lösning som vi tror mycket på. Ett bolag som förhoppningsvis ska hitta projekt som ska finansieras av de som väljer att kliva in, säger klubbdirektören Andreas Klingberg.

På onsdagens årsmöte redovisade klubben en minst sagt blygsam vinst på 2 134 kronor för förra räkenskapsåret. En ny ordförande valdes också efter avgående Niklas Sjölund som lämnar sin post efter bara ett år. Niclas Fröberg, som tidigare bland annat har suttit med i styrelsen för konkurrenten AIK, valdes som ny ordförande.

– Det känns jättekul att få in hans kunskaper i föreningen. Han har gjort mycket i sitt liv, både när det kommer till företag och föreningar, så han blir en viktig pusselbit för oss, fortsätter Klingberg.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Almtuna tappar ytterligare en spelare till SHL

Almtuna tappar ytterligare en spelare till SHL. Men inte till Malmö Redhawks som det tidigare ryktades om, utan till Karlskrona.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.22:28, 19 juni, 2017

Almtuna tappar ytterligare en spelare till SHL
Ludwig Blomstrand, här i kamp med Panterns Kim Rosdahl, lämnar Almtuna för spel i SHL med Karlskrona. Foto: Petter Arvidson / Bildbyrån.

Almtuna tappar ytterligare en spelare till SHL. Ludwig Blomstrand har tidigare ryktas vara på väg till SHL-klubben Malmö Redhawks. Men när det nu är klart att det blir spel i högsta serien så blir det i stället med Karlskrona.

– Ludwig är en kille som jobbar hårt och vill framåt. Han är i en bra ålder, har bra skott och han passar bra in i laget. Jag tror att han kan ta nästa steg hos oss. Jag kan också nämna att vi ha en överenskommelse där vi inte har någon kostnad för Ludwig över sommaren, säger Karlskronas sportchef Patric Larsson.

Ludwig Blomstrand, som ansluter till laget på måndag inför den sista veckan av träning innan sommaruppehållet, gjorde 28 poäng43 matcher den gångna säsongen i Almtuna.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Trotjänaren förlänger – skriver långkontrakt: ”Fanns aldrig någon tvekan”

I fem år har han spelat med Almtuna. Nu har Per Svensson bestämt sig för att stanna i Uppsalalaget i tre säsonger till.
– Det fanns aldrig någon tvekan att skriva på ett nytt kontrakt, säger 28-åringen till klubbens hemsida.

Sport Desken

Sport Desken

Kl.15:44, 14 juni, 2017

Trotjänaren förlänger – skriver långkontrakt: ”Fanns aldrig någon tvekan”
Per Svensson förlänger. Foto: Bildbyrån.

Per Svensson kom till Almtuna inför säsongen 2012/13. Sedan dess har han varit Uppsalaklubben trogen, med undantag för de tio matcher han spelade med AIK i SHL och kvalserien året efter.

Nu har den 28-årige backen bestämt sig för att stanna i Almtuna i tre år till.

– Jag är otroligt glad över att få stanna och förlänga mitt avtal med Almtuna, det har hänt mycket i klubben och det känns som att resan vi är inne på är spännande och på väg åt rätt håll. Jag ser fram emot nya säsongen och truppen känns stark och motiverad, säger han till klubbens hemsida.

– Jag gillar verkligen hur Per påverkat laget på ett positivt sätt och han står för ett uppoffrande defensivt spel där han är grymt viktig i boxplay, säger tränare Marcus Ragnarsson och fortsätter:

– Hans karaktär och vinnarmentalitet där han gör jobbet varje kväll sätter prägel på övriga spelare i truppen, precis en sådan spelare som Almtuna behöver.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Uppsala Kommun stöttar Almtunas integrationsprojekt

Almtunas integrationsprojekt, Tillsammans, får ytterligare stöttning av Uppsala Kommun. Nu ska projektet växla upp och flera projektledare anställas. ”Vi ser integration som en av de centrala frågorna”, säger Andreas Klingberg.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.17:59, 13 juni, 2017

Uppsala Kommun stöttar Almtunas integrationsprojekt
Almtunas integrationsprojekt, Tillsammans, växlar upp de kommande tre åren. Foto: Jeanette Hägglund.

Under 2016 drog Almtuna igång sitt nya integrationsprojekt, Tillsammans, med flera lokala företag. Nu ska projektet, som hittills har blivit en succé, växla upp till fas två och detta tillsammans med Uppsala Kommun som ser fram emot samarbetet.

– Uppsala kommun och Almtuna har jobbat tight under det senaste året med deras projekt Tillsammans, där de tillsammans med Gränbyskolan och fritidsgården har hjälp ungdomar på skolan att testa på hockey och fått träffa och integreras med svenska ungdomar och få en insyn i svenskt föreningsliv. Vi är väldigt positiva och glada för det här projektet, säger kommunalrådet Erik Pelling (S).

Andreas Klingberg, klubbdirektör och en av initiativtagarna till projektet, ser idrottsrörelsen som nyckel till mötet mellan människor och kulturer.

– Vi ser integration som en av de centrala frågorna där idrottsrörelsen kan göra en stor och avgörande insats. Vi i föreningslivet kan vara nyckeln till möten, vänskap och kulturell förståelse mellan människor. Integration för oss handlar om att integrera ALLA typer av människor, detta skall inkludera barn med olika bakgrund och förutsättningar. Alla skall känna sig välkomna, säger Andreas Klingberg.

Under projektets första år har både tjejer och killar genomfört en flertal olika aktiviteter, bland annat spelat hockey med full matchutrusning tillsammans med Almtunas herr och damspelare, något som har skett tillsammans med Gränbyskolan och funnits med på schemat i skolan.

Stödet från Uppsala Kommun gäller de tre kommande åren, därefter är det tänkt att projektet ska självfinansieras genom olika partners. Tack vare den nya satsningen kommer Almtuna anställa två projektledare på heltid, något som på sikt ska utveckla projektet ytterligare och involvera flera skolor och ungdomar.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Glädjebeskedet: Almtuna slipper skattesmäll

Ishockeylaget Almtuna IS skulle behöva betala tiotusentals kronor. Nu slipper föreningen skattesmällen.

Michael Olsson

Michael Olsson

Kl.16:51, 13 juni, 2017

Glädjebeskedet: Almtuna slipper skattesmäll
Foto: Johanna Lundberg / Bildbyrån

Det allsvenska ishockeylaget Almtuna IS hade fått ett beslut från Skatteverket att betala 72 000 kronor i moms och skattetillägg efter att namnrättigheterna för Gränby ishall sålt till Metallåtervinning AB.

Men nu anser förvaltningsrätten att inkomsterna från namnupplåtelsen ska bedömas som skattefria.

Det var vid en omprövning den 12 november 2014 som Skatteverket beslutade att föreningen skulle betala 72 000 kronor för namnöverlåtelsen.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Målskytten lämnar Almtuna för spel i SHL

Uppgifterna har florerat ett tag. Nu står det klart att Linus Sandin lämnar Almtuna för spel i Rögle och SHL.

Michael Olsson

Michael Olsson

Kl.15:20, 12 juni, 2017

KLART: Målskytten lämnar Almtuna för spel i SHL
Linus Sandin lämnar Almtuna för Rögle. Foto: Bildbyrån

Linus Sandin kom till Almtuna inför förra säsognen efter att han på 49 matcher gjort 19 poäng för Mora säsongen innan.

På 51 matcher i Almtunatröjan blev det sedan 13 mål och 18 assist i grundserien innan han noterades för ytterligare tre assist på fem matcher i slutspelsserien.

Efter säsongen började rykten om att den 21-årige forwarden var på väg att lämna Almtuna för SHL att cirkulera och det var Rögle som var destinationen för en flytt.

Och under måndagen presenterades övergången av Rögle efter att Sandin skrivit på ett kontrakt över de två kommande säsongerna.

– Linus är en välväxt ytterforward, högerskytt, som trots att han bara är 21 år har gjort två säsonger i allsvenskan och producerade riktigt bra i Almtuna den senaste säsongen, säger Rögles sportchef Anders ”Masken” Carlsson.

Samtidigt som Rögle plockar in Linus Sandin passar de även på att knyta till sig den yngre brodern Rasmus som senaste säsongerna tillhört Brynäs organisation.

– Den här värvningen ska ses på sikt även om jag är ganska övertygad om att storebror Linus kan gå in och ta en roll redan i vinter. Vi är mycket nöjda med att få hit båda killarna till vår organisation, säger Rögles sportchef Anders ”Masken” Carlsson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.