FOTBOLLSGUIDEN 17 JUNI

Fotbollsguiden – 17 juni: I dag spelas det 86 lokala fotbollsmatcher

Det spelas inte mindre än 86 lokala fotbollsmatcher på lördagen. Här är hela listan med samtliga matcher, starttider och matcharenor.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.08:05, 17 juni, 2017

Fotbollsguiden – 17 juni: I dag spelas det 86 lokala fotbollsmatcher
Foto: Pixabay

I dag spelas det 86 lokala fotbollsmatcher runt om i uppland, inklusive ungdomsmatcher. Här har du hela den kompletta listan med alla matcher, starttider och matcharenor.  Om vi skulle vi ha missat just din match, hör av dig till oss på redaktionen@24uppsala.se.

Div 2 Norra Svealand, herrar
17:00 Gamla Upsala SK–IFK Lidingö FK Gamlis IP

Div 3 Östra Svealand, herrar
14:00 Enköpings SK FK–IFK Österåker FK Enavallen A-plan

Div 1 Norra Svealand, damer
13:00 Gamla Upsala SK–Selånger FK Gamlis IP

Divison 2 damer Mellersta Svealand
14:00 Bälinge IF–Fanna BK Bälinge IP 2

Herr Div 4
12:00 Upsala IF–Rimbo IF Ekebyvallen IP 1
13:00 GoIF Kåre–IF VP Uppsala Kårevallen 1
13:00 Tärnsjö IF–Gamla Upsala SK 2 Furuvallen 1

Herr Div 5 Södra
13:00 Brottby SK–Danmarks IF Össeby IP Konstgräs
14:00 IF Trikadien–SK Elvan Lötens IP Konstgräs
14:00 Rosersbergs IK–Södra Trögds IK Råbergsvallen Konstgräs
15:00 Unik FK–Knivsta IK Valsätra IP 1
16:00 Riala GoIF 2–Rådmansö SK Lundbyvallen 1

Herr Div 6 Norra
12:00 Harbo IF–Vattholma IF 2 Marmorvallen 1
16:00 Österlövsta FF–Films SK Sätravallen 1

Herr Div 6 Södra
14:15 Vaksala SK 2–IK Apollon Årsta IP Konstgräs
15:00 Sunnersta AIF 2–Härnevi BK Sunnersta IP 1
16:00 Sigtuna IF FK–Bålsta Sanering FC Ansgarsvallen 2

Herr Div 7 Norra
11:00 SK Iron 2–Fjärdhundra SK Björkvallen 1
12:00 Karlholms GoIF–Rasbo IK 2 Rönningen IP 1
13:00 Tierps IF 2–Gimo IF FK 2 Vegavallen 1
15:30 Storvreta IK–Vattholma IF 3 Skogsvallens IP 1

Herr Div 7 Södra
11:30 Fortitudo FC–IK Nordia Lötens IP Konstgräs
16:00 Flogsta FC–Åsunda IF Ekebydalen IP Konstgräs

Herr Div 7 Östra
11:30 Grisslehamns SK–Hammarlands IK Grisslehamns IP 1

Herr Div 8 Östra
11:30 Rosersbergs IK 2–GoIF Kåre 2 Råbergsvallen Konstgräs
14:00 Rö IK 2–Almunge IK Bladlunds Måleri Arena 1

Dam Div 3
15:00 IFK Mariehamn–UIF Wiklöf Holding Arena 1

Dam Div 4
12:15 Vaksala SK 2–Upplands-Ekeby IF Årsta IP Konstgräs
13:00 Håbo FF–Skuttunge SK Björkvallen 1
14:00 Österlövsta FF–Söderfors GoIF Sätravallen 1

Dam Div 5 Västra
11:00 Sunnersta AIF–Härnevi BK Sunnersta IP 1

Junior Herr
11:00 Håbo FF U19–Bälinge IF U19 Gröna Dalens IP Konstgräs

U16 Nationell Grupp 3
14:00 Enköpings SK FK (U16)–IF Elfsborg (U16) Enavallen C-plan

Svealand Flickor 17
15:30 Knivsta IK–Västerås BK 30 Engvallen IP 1

P16-17 Kompisligan A
13:30 Danmarks IF P01–IFK Uppsala Danelid 1
14:00 BKV Norrtälje–IK Sirius FK P01B Norrtälje Sportcentrum 2

P15 Kompisligan A1
11:20 IK Sirius FK U14–Storvreta/Ärentuna SK P02 Sävja IP Konstgräs

P15 Kompisligan A2
14:15 IFK Uppsala–Sigtuna IF FK Sävja IP Konstgräs
16:00 IK Sirius FK P02–Håbo FF P02 Lötens IP Konstgräs

P15 Kompisligan G2
14:15 IF VP Uppsala–Roslagsbro IF Röd Ekebydalen IP Konstgräs

P15 Kompisligan G3
13:30 Unik FK P02–Märsta IK U15 Valsätra Konstgräs

P14 Kompisligan A1
11:30 Enköpings SK FK P03 Grön–IFK Uppsala Korsängen C

P14 Kompisligan A2
11:00 BKV Norrtälje–IF VP Uppsala Norrtälje Sportcentrum 2
11:00 Danmarks IF P03–IFK Mariehamn Danelid 1

P14 Kompisligan G2
13:00 Håbo FF P03–Hagby IK 1 Gröna Dalens IP 8 Arenan

P14 Kompisligan G3
11:00 Knivsta IK P03–Upsala IF P03EN Engvallen IP 1

P13 Kompisligan A1
10:00 IK Sirius FK P04B–Tobo/Örbyhus FF Lötens IP Konstgräs

P13 Kompisligan A2
11:00 Enköpings SK FK P04 Grön–Unik FK P04 Blå Korsängen E
14:00 Upsala IF Vit 2–Uppsala-Kurd FK P04 Stenhagens IP Konstgräs

P13 Kompisligan G3
11:00 Hallsta IK–Väddö IF P13 Sparbankens IP Konstgräs

P13 Kompisligan G4
10:00 FC Arlanda P04/05–IK Sirius FK P04B Midgårdsvallen Konstgräs
18:00 Märsta IK U13 Svart–Knivsta IK P04 Svart Midgårdsvallen Konstgräs

P12 Kompisligan A1
10:00 Danmarks IF P05 Röd–Storvreta IK P05:blå Danelid 5
11:00 Vaksala SK Vit–FC Arlanda P06 Grön Årsta IP 3

P12 Kompisligan G5
10:00 Fanna BK P05 Vit–Enköpings SK UK P05 Grön Fanna IP 2
10:00 Knivsta IK P05 Svart–Alsike IF P05 Svart Alsike Konstgräs

P11 Kompisligan G1
12:45 Österlövsta FF P11–Tobo/Örbyhus FF P06 Sätravallen 1

P11 Kompisligan G2
10:00 Lagga-Långhundra BK–Hallsta IK Stenevi IP 2
11:00 Knutby IF 06/07–BKV Norrtälje P06 Röd 2 Svärdens IP 2

P11 Kompisligan G3
11:00 BKV Norrtälje P06 Röd 1–Håbo FF P06:Blå Norrtälje Sportcentrum 4

P11 Kompisligan G4
10:00 Heby AIF P06–Fjärdhundra SK P06 Tegelvallen Konstgräs

P11 Kompisligan G5
10:00 Sunnersta AIF P06 Svart–Håbo FF P06:Röd Granebergs IO 2
10:30 Enköpings SK UK P06 Grön–IK Nordia Vit Enavallen teknikcenter

P11 Kompisligan G6
10:00 Gamla Upsala SK P06 svart–IK Fyris P06 Yrsa IP 4

P11 Kompisligan G7
13:00 BKV Norrtälje P06 Blå–Håbo FF P06:Vit Norrtälje Sportcentrum 4

P11 Kompisligan G8
12:00 Unik FK J–SK Iron P06 Blå Valsätra Konstgräs
17:00 Storvreta IK P06:vit–IF VP Uppsala P06 Skogsvallens IP 3

P10 Kompisligan A2
13:00 SK Iron P07–BKV Norrtälje Blå Björkvallen 3

P10 Kompisligan G7
13:05 IFK Uppsala Blå–Sunnersta AIF P07 Svart Lötens IP 3

P10 Kompisligan G8
11:00 IK Sirius FK P07E–Skyttorps IF Kronåsen 2

F14-16 Kompisligan G2
16:00 Danmarks IF F02–Fanna BK F14-16 Svart Danelid 1

F14-16 Kompisligan G3
13:00 Knivsta IK J–Vaksala SK Engvallen IP 1
14:00 Enköpings SK UK F02–BKV Norrtälje Korsängen A Konstgräs
16:00 Håbo FF J–Rosersbergs IK Björkvallen 1

F13-14 Kompisligan A
10:30 Unik FK F04–Enköpings SK UK F03 Svart Valsätra Konstgräs

F13-14 Kompisligan G3
14:30 Åland United F04–Storvreta IK F04:vit Bengtsböle IP 1

F12 Kompisligan G1
11:30 Österlövsta FF F05-06–SK Iron F05 Sätravallen 1

F12 Kompisligan G2
10:00 Håbo FF F05–IFK Uppsala Futurum 2

F12 Kompisligan G3
14:00 Funbo IF F04/05–Riala GoIF Vargspåret IP 1

F11 Kompisligan G2
12:00 Fanna BK F06 Vit–Södra Trögds IK F06 Fanna IP 3

F11 Kompisligan G3
15:00 Storvreta IK F06:blå–Rasbo IK F06 Skogsvallens IP 3

F11 Kompisligan G4
11:00 SK Iron F06 Vit–Gamla Upsala SK F06 Björkvallen 3

F11 Kompisligan G5
10:00 Tobo-Örbyhus/IK Rex F06–Vaksala SK Gul Örbyhus IP 1

F10 Kompisligan G1
17:00 Storvreta IK F07:Arsenal–Films SK/IFK D-Ö F07 Skogsvallens IP 3

F10 Kompisligan G2
10:30 Bälinge IF F07 Svart–Månkarbo/Ullfors IK Bälinge IP Konstgräs
10:30 Österlövsta FF 07/08–Östervåla/Tärnsjö IF Sätravallen 1

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Fotbollsguiden – 18 juni: I dag spelas det 123 lokala fotbollsmatcher

Det spelas inte mindre än 123 lokala fotbollsmatcher på lördagen. Här är hela listan med samtliga matcher, starttider och matcharenor.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.08:02, 18 juni, 2017

Fotbollsguiden – 18 juni: I dag spelas det 123 lokala fotbollsmatcher
Foto: Pixabay

I dag spelas det 123 lokala fotbollsmatcher runt om i uppland, inklusive ungdomsmatcher. Här har du hela den kompletta listan med alla matcher, starttider och matcharenor. Om vi skulle vi ha missat just din match, hör av dig till oss på redaktionen@24uppsala.se.

Div 2 Norra Svealand, herrar
16:00 Håbo FF–BKV Norrtälje Björkvallen 1

Divison 2 damer Mellersta Svealand
14:00 Tierps IF–Sollentuna FK Vegavallen 1

Div 3 Östra Svealand, herrar
14:00 IFK Uppsala–Vaksala SK Österängens IP

U19 Div.1 Svealand
14:30 Vaksala SK–Huddinge IF Årsta IP 1

U17 Allsvenskan Norra
18:40 IK Sirius FK–Älvsjö AIK FF Lötens IP

Svenska Spel F19 Norra
14:30 IK Uppsala Fotboll–Sundsvalls DFF Lötens IP Konstgräs

P15 Regional Östra
17:20 IK Sirius FK (P15)–Sandvikens IF (P15) Österängens IP

Herr Div 4
15:00 Sunnersta AIF–Bälinge IF Sunnersta IP 1
18:00 Fanna BK–FC Arlanda Fanna IP 1
19:00 Procyon BK–Uppsala-Kurd FK Stenhagens IP Konstgräs

Herr Div 5 Norra
14:00 Skuttunge SK–Gimo IF FK Movallen 1

Herr Div 6 Västra
16:00 Funbo IF–IF Vesta Vargspåret IP 1
16:00 Uppsala Inter FC–Procyon BK 2 Ekebyvallen IP 1

Herr Div 6 Östra
13:00 Frösunda SK–Rånäs IF Björkvallen 1
14:00 BKV Norrtälje 2–Brottby SK 2 Norrtälje Sportcentrum Konstgräs

Herr Div 7 Västra
16:00 ISUN–Börje SK 2 Stenhagens IP Konstgräs
16:30 Torpedo Kamrat BK–Palestinska FF Lötens IP Konstgräs
17:00 IK Hinden 2–Runhällens BoIS Lännaborg 1
18:00 Armeniska United FK–Morgongåva SK 2 Valsätra Konstgräs
18:00 Vaksala SK 3–Tärnsjö IF 2 Årsta IP Konstgräs

Herr Div 7 Östra
16:00 FC Arlanda 2–Knutby IF Midgårdsvallen Konstgräs
18:00 Hallsta IK 2–Söderfors GoIF Sparbankens IP 2

Herr Div 8 Västra
16:00 Unik FK 2–Skuttunge SK 2 Valsätra IP 1
18:00 Ärentuna SK–Järlåsa Vittinge FF Ärentuna IP 1

Dam Div 3
13:30 Knivsta IK–Månkarbo IF Engvallen IP 1
18:00 Danmarks IF–Gamla Upsala SK 2 Danelid 1

Dam Div 4
16:00 Enköpings SK UK 2–Fanna BK 2 Enavallen C-plan

Dam Div 5 Västra
14:00 Procyon BK–Danmarks IF 2 Stenhagens IP Konstgräs
17:00 Bälinge IF 2–Östervåla IF 2 Bälinge IP 2

Dam Div 5 Östra
16:00 BKV Norrtälje–IF VP Uppsala Norrtälje IP 1

Junior Herr
14:00 Enköpings SK FK U19–IF VP Uppsala Korsängen A Konstgräs

SkojBoll Herr Vår Norra
17:00 Ullfors IK–Tobo/Örbyhus FF Vår Ringvallen 1

SkojBoll Herr Vår Södra
17:00 Södra Trögds IK 2–Fjärdhundra SK Trögdsvallen 1

P16-17 Kompisligan A
15:00 Heby AIF P01–Unik FK P16/17 Tegelvallen Konstgräs
15:00 Håbo FF P01–Vaksala SK Gröna Dalens IP 2

P16-17 Kompisligan G2
11:00 Knivsta IK U17–IFK Mariehamn Engvallen IP 1
12:30 IK Sirius FK P01S–Roslagsbro IF U17 Lötens IP Konstgräs
13:00 Sigtuna IF FK–Märsta IK U17 Ansgarsvallen 2

P15 Kompisligan A1
16:15 IF VP Uppsala–IK Sirius FK P03-1 Ekebydalen IP Konstgräs
17:00 BKV Norrtälje–Unik FK P02 Norrtälje Sportcentrum 2

P15 Kompisligan A2
11:30 Enköpings SK FK P02–IK Sirius FK U15 Korsängen A Konstgräs
17:00 Fanna BK P02–Märsta IK U15 Korsängen A Konstgräs

P15 Kompisligan G3
11:00 Vaksala SK–Håbo FF P02 Årsta IP Konstgräs

P14 Kompisligan A1
12:00 Fanna BK P03 Svart–FC Arlanda U14-2 Korsängen D
12:00 Upsala IF P03N–IK Sirius FK U13 Ekebydalen IP 2

P14 Kompisligan G2
16:00 Heby/Morgongåva SK–Rasbo IK P03 Ramsjövallen 1
17:30 Alsike IF P03 Svart–Fanna BK P03 Svart Alsike Konstgräs

P14 Kompisligan G3
Ej starttid Rimbo IF P03–FC Åland P14 IP Arkadien 2
12:30 Unik FK P04 Blå–Vaksala SK Gul Valsätra Konstgräs

P13 Kompisligan A1
15:00 Jomala IK P13–Upsala IF Vit 1 Vikingavallen 2

P13 Kompisligan G1
13:00 Storvreta IK P04:blå–Söderfors GoIF P13 Skogsvallens IP 2
17:00 Östervåla/Tärnsjö IF–Bälinge IF P04 Lundavallen 2

P13 Kompisligan G2
11:00 Enköpings SK FK P04 Svart–Heby AIF P04 Korsängen E

P13 Kompisligan G3
15:00 IFK Mariehamn–Roslagsbro IF röd Hammarvallen 1

P13 Kompisligan G4
11:30 Märsta IK U13 Svart–SK Wigör P04 Midgårdsvallen Konstgräs
16:00 Riala GoIF–Vaksala SK Röd Lundbyvallen 2

P13 Kompisligan G5
16:00 Vaksala SK Svart–IFK Uppsala Årsta IP Konstgräs

P13 Kompisligan G6
19:00 SK Iron P13 Vit–Danmarks IF P03 Björkvallen 1

P12 Kompisligan A2
12:00 Alsike IF P05 Gul–IFK Uppsala Alsike Konstgräs

P12 Kompisligan G3
13:30 Gamla Upsala SK P05–Rasbo IK P05 Yrsa IP 4

P12 Kompisligan G4
11:00 Hagby IK P05– Fanna BK P05 Svart Hagby IP 2
11:00 Lagunda AIK P05 –Järlåsa IF Åvallen 1

P12 Kompisligan G5
10:30 UNIK P05 röd–Upsala IF Röd Gottsundagipen 3

P12 Kompisligan G6
10:00 Danmarks IF P05 Vi–Knivsta IK P05 Vit Danelid 5
12:30 SK Wigör P05–Märsta IK P05 Odensala IP 2
14:40 Sigtuna IF FK Vit–IK Sirius FK P05 Svart Ansgarsvallen 4
15:30 Alsike IF P05 Vit–IF VP Uppsala Blå Alsike Konstgräs

P11 Kompisligan A1
09:00 FC Arlanda P06 Grön–IK Sirius FK P06 Vit Midgårdsvallen Konstgräs
12:00 IF VP Uppsala P-06–Fjärdhundra SK P06 Ekebydalen IP Konstgräs

P11 Kompisligan A2
14:00 Sunnersta AIF P06 Gul–FC Arlanda P06 Vit Granebergs IO 2
16:00 IK Sirius FK P06 S–Danmarks IF P06 Vit Fyrisfjäderns IP 1

P11 Kompisligan G2
10:00 Rasbo IK P06/07–Roslagsbro IF Rasbo IP 2

P11 Kompisligan G3
10:00 GoIF Kåre P06–Rosersbergs IK Röd Kårevallen 1

P11 Kompisligan G4
11:00 IK Nordia Röd–Håbo FF P06:Grön Skogsvallen 1
12:00 Fanna BK P06 Svart–Enköpings SK UK P06 Svart Fanna IP 3

P11 Kompisligan G5
14:00 Fanna BK P06 Vit–Vaksala SK Gul 1 Fanna IP 3

P11 Kompisligan G6
17:00 SK Iron P06 Vit–Upsala IF Vit Björkvallen 3
17:15 IK Sirius FK P06 S–Storvreta IK P06:blå Fyrisfjäderns IP 1

P11 Kompisligan G7
11:00 Rosersbergs IK Blå–Upsala IF Svart 1 Råbergsvallen Konstgräs
13:00 Vaksala SK Svart–IFK Uppsala Årsta IP 3
16:00 Sunnersta AIF P06 Grön–Alsike IF P06 Gul Granebergs IO 2

P11 Kompisligan G8
09:30 Vaksala SK Gul 3–Vattholma IF P06 Årsta IP Konstgräs
10:00 Danmarks IF P06 Röd–Håbo FF P06:Svart Danelid 5

P10 Kompisligan A1
Ej starttid Upsala IF FB 2–Gamla Upsala SK P07 svart Ekebyvallen IP 3
13:45 Alsike IF P07–Hagby IK P07 Svart Alsike Konstgräs

P10 Kompisligan A2
14:00 Storvreta IK P07:blå–Vaksala SK Gul Skogsvallens IP 3
16:05 IFK Uppsala–Gamla Upsala SK P07 gul Österängens IP

P10 Kompisligan G1
Ej starttid Östhammars SK P 07–Gräsö Norrskedika IF PF07 Östhammars IP 1
11:00 Rasbo IK P08–Vattholma IF Rasbo IP 2P10

Kompisligan G2
10:00 Östervåla IF–Söderfors GoIF Lundavallen 3
11:00 Ullfors/Månkarbo IF–SK Iron P07 Ringvallen 1

P10 Kompisligan G3
17:00 Riala GoIF–FC Arlanda P07 Lundbyvallen 3

P10 Kompisligan G4
Ej starttid Rosersbergs IK Blå–Håbo FF P07:Vit Råbergsvallen Konstgräs
15:30 Alsike IF P07–Fanna BK P07 Vit Alsike Konstgräs

P10 Kompisligan G5
Ej starttid Upsala IF FB 1–Fanna BK P07 Svart Ekebyvallen IP 3
09:30 Vaksala SK Vit–Hagby IK P07 Röd Årsta IP Konstgräs
17:00 Danmarks IF P07 Vit–Järlåsa IF 06/07 Danelid 5

P10 Kompisligan G6
12:00 IF VP Uppsala Orange–Danmarks IF P07 Röd Ekebydalen IP Konstgräs

P10 Kompisligan G7
15:00 IK Sirius FK P07S–IF VP Uppsala Blå Fyrisfjäderns IP 1
17:00 Danmarks IF P07 Röd/vit–Upsala IF EN 1 Danelid 6

P10 Kompisligan G8
15:00 Storvreta IK P07:röd–Sunnersta AIF P07 Grön Skogsvallens IP 3

F14-16 Kompisligan G2
15:00 Bälinge IF F03–Håbo FF F03 Bälinge IP Konstgräs

F14-16 Kompisligan G3
11:00 Sigtuna IF FK–Rimbo IF F01/02 Ansgarsvallen 2

F13-14 Kompisligan A
15:00 Sunnersta AIF F04 Svart–Håbo FF F04 Granebergs IO 1

F13-14 Kompisligan G2
16:00 Lagunda AIK F04–Fjärdhundra SK F04 Åvallen 1

F13-14 Kompisligan G3
11:00 BKV Norrtälje Blå– Häverödals SK F03/04 Norrtälje Sportcentrum 3
11:30 Roslagsbro IF–Märsta IK F13 Vårlyckan 3
14:30 Åland United F04–BKV Norrtälje Röd Markusböle 1

F12 Kompisligan G1
13:15 IF VP Uppsala–Gamla Upsala SK F05 Ekebydalen IP Konstgräs

F12 Kompisligan G2
10:30 Enköpings SK UK F05–Alsike IF F05 Enavallen teknikcenter
13:00 Sunnersta AIF F05 Svart–Hagby IK F05 Granebergs IO 2

F11 Kompisligan G1
11:00 Brottby SK–Alsike IF F06 Svart Össeby IP 11

F11 Kompisligan G4
10:45 Upsala IF 1–Sunnersta AIF F06 Ekebyvallen IP 3
16:00 Fanna BK F06 Svart–Morgongåva SK F11 Fanna IP 3
18:00 Vaksala SK Svart–Lagunda AIK F 06 Årsta IP 4

F11 Kompisligan G5
10:45 Upsala IF F06/07–Harbo IF F06 Ekebyvallen IP 3

F10 Kompisligan G1
10:00 Skuttunge/IK Hinden–Bälinge IF F07 Gul Lännaborg 1
12:30 Gamla Upsala SK F07–Olands FF F06/07 Yrsa IP 4

F10 Kompisligan G3
10:00 Fanna BK F07–Håbo FF F07:Vit Korsängen E
12:30 Fjärdhundra SK F06-07–Heby AIF F07 Mellevi IP 2

F10 Kompisligan G4
14:00 IK Sirius FK F07–Håbo FF F07:Röd Fyrisfjäderns IP 1

F10 Kompisligan G5
11:40 Danmarks IF F07 Vit–Sunnersta AIF F07 Danelid 6
15:30 Börje SK F06/07–Upsala IF F07 Fjälliden IP 4

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel