Uppsala utan chans: ”Tack Udominate för lektionen”

Uppsala Basket fick notera säsongens andra raka förlust i hemmapremiären mot Udominate.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.09:04, 4 oktober, 2017

Uppsala utan chans: ”Tack Udominate för lektionen”
Tiffany Brown, här i en match med Uppsala Basket, fick lämna Rosendalshallen som en vinnare med sin nya klubb Foto: Johanna Lundberg / Bildbyrån.

Uppsala Basket kunde, som väntat, inte stå emot förhandsfavoriten Udominate i hemmapremiären i Rosendalshallen.

För gästerna från Umeå var det fjärde matchen på fem dagar, men det hindrade inte Udominate att köra över hemmalaget och vinna matchen med klara 86–60 till slut.

– Tack Udominate för lektionen, berättade coachen Henrik Johansson till basketligans hemsida efter matchen.

Poängbäst för gästerna blev Gintare Mazionyte med 24 poäng. Bäst i Uppsala blev Heather Butler med sina 20 poäng och debuterande amerikanskan, Jalen O´Bannon, gjorde 14 poäng.

Förre Uppsalaspelaren Tiffany Brown, numera i Udominate, gjorde åtta poäng mot sin tidigare klubb.

FaktaBasketligan dam
Uppsala Basket–Udominate 60-86
(15–12, 15–25, 17–28 och 13–21)
Poäng, Uppsala: Heather Butler 20, Jalen O´Bannon 14, Ellinor Holmberg 11, Louise Skyttevall 6, Ellinor Meyer 3 samt Linnea Carlsson, Alma Danielsson och Josefin Gelin 2.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Första segern nära efter Skyttevalls jättematch

Uppsala Basket får fortsätta vänta på säsongens första seger, men mot Visby var det nära efter Louise Skyttevalls jättematch.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.20:17, 15 oktober, 2017

Första segern nära efter Skyttevalls jättematch
Louise Skyttevall gjorde en jättematch mot Visby. Foto: Andreas Sandstršöm / Bildbyrån.

Uppsala Basket var ytterst nära att spräcka förlustnollan borta mot Visby. Men det blev till slut hemmaseger med 82–75 trots en jättematch av Louise Skyttevall som blev poängbäst med sina 21 poäng och sex returer.

Hemmalaget anförda av amerikanskan Nici Gilday, 32 poäng, visade mest kyla i slutet och därmed får Uppsala vänta på sin första seger den här säsongen.

Uppsalas nästa chans till en första seger kommer på lördag då Norrköping Dolphins gästar Rosendalshallen för ett riktigt bottenmöte mellan säsongens två enda ”nollpoängare”.

FaktaBasketligan dam
Visby Ladies–Uppsala Basket 82–75
(14–14, 24–23, 27–21, 17–17)
Poäng, Uppsala: Louise Skyttevall 21, Jalen O´Bannon 15, Alma Danielsson 14, Heather Butler 13, Ellinor Holmberg 7, Martine Landström 5.
Publik: 317 (ICA Maxi Arena)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Stjärnan tillbaka i Uppsala: ”Jag känner mig väldigt motiverad”

Efter fyra säsonger i guldsatsande Udominate från Umeå vänder landslagsstjärnan tillbaka för spel i Uppsala och moderklubben.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.18:00, 29 augusti, 2017

Stjärnan tillbaka i Uppsala: ”Jag känner mig väldigt motiverad”
Landslagsstjärnan Agnes Nordströšm lämnar Udominate och Umeå för spel i moderklubbenŒ. Foto: Johan Lšöf / Bildbyrån.

Uppsala Basket klarade nytt kontrakt i damligan efter stor dramatik i vårens tuffa kvalspel som avgjordes först i den sista matchen på hemmaplan i Rosendalshallen.

Nu står det dock klart att laget får ett mycket meriterat nyförvärv till den stundande säsongen. Nyligen skrev nämligen landslagsstjärnan Agnes Nordström på för Uppsala och lämnar därmed guldsatsande Udominate och Umeå som har varit klubbadress och tillfällig hemort de senaste fyra säsongerna.

– Vi är otroligt glada att Agnes väljer att komma hem, det ska bli fantastiskt roligt, säger sportchefen Sonja Entzenberg till 24Uppsala som också avslöjar att det är Skype-miljardären Niklas Zennström som ligger bakom värvningen.

– Hon har fått ett av de här fina stipendierna som Niklas Zennström har instiftat, så hon kommer att studera på heltid samtidigt som hon spelar. Det här stipendiet är det som gör det möjligt för oss att få en spelare av hennes kaliber, annars hade det aldrig varit möjligt.

Vad tror du att hon kan betyda för det här unga laget?
– Hon kommer att bli vår toppspelare tillsammans med våra amerikaner, så är det. En stor förebild för unga spelare – och en fantastisk person att ha i organisationen och laget.

Agnes Nordström själv medger att valet inte var helt enkelt, men att komma hem till familjen och få chansen att studera är något som hon har haft i tankarna en längre tid.

– Jag har varit sugen länge att börja plugga, även om basketen har varit prio ett hela tiden. Men det ska bli jättekul att få skaffa mig en utbildning, det blir ett nytt kapitel i mitt liv, säger Agnes Nordström som dock kan komma att missa säsongsinledningen.

– Grejen är ju att skadan ännu inte är läkt, och det tar lång tid, så det är svårt att ha en klar tidsplan. Jag vill inte gå runt och ha ont och försöka. Jag vill vara ordentligt tränad och veta att jag är redo att spela, det har alltid varit viktigt för mig. Men jag känner mig väldigt motiverad och jag tränar väldigt hårt just nu.

En mer negativ nyhet är att coachen, Thomas ”TJ” Jackson, lämnar klubben. Enligt UNT har den förre stjärnspelaren fått ett nytt jobb inom NBA-klubben Atlanda Hawks organisation. Tills vidare sköter assisterande coachen Ashleigh Brown träningarna, men sportchefen Sonja Entzenberg har ytterligare ett äss i rockärmen.

”TJ” fick ett fint erbjudande från Atlanta Hawks, och det är klart att han ska ta det, även om det sätter oss lite i klistret. Men vi har en coach som vi faktiskt har träffat redan och som också har fått ett kontraktsförslag. Förhoppningsvis får vi ett svar de närmaste dagarna, och då skulle vi ha en väldigt bra lösning.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Stjärnan förlänger med Uppsala Basket

Efter att ha anslutit mitt under säsongen blev det snabbt succé med ett poängsnitt på hela 21,7 poäng per match, nu är det klart att den amerikanska stjärnan förlänger med Uppsala Basket.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.21:55, 17 juli, 2017

Stjärnan förlänger med Uppsala Basket

Heather Butler var en av de största orsakerna till att Uppsala Basket lyckades hålla sig kvar i basketligan efter ett nervöst kvalspel som avgjordes först i den avslutande matchen.

Nu är det klart att den amerikanska stjärnan blir kvar i basketligan och Uppsala Basket även nästa säsong. I helgen kom klubben och Heather Butler som, efter att hon anlänt till klubben snittade hela 21,7 poäng per match, överens om ett kontrakt som sträcker sig över kommande säsongen.

– Vi är stolta över Heathers prestation med oss och mycket glada över att hon vill återkomma till Uppsala. Hon var en starkt bidragande orsak till att vi kunde behålla vår elitserieplats, skriver klubben i ett pressmeddelande.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Efter kritiken: Nu får hon spela med huvudbonad

Huddinge Baskets Noha Berhan förbjöds att spela med huvudbonad under förra säsongen, ett beslut som skapade en massiv kritik. Nu backar det internationella basketförbundet, Fiba, som ändrar reglerna.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.15:14, 4 maj, 2017

Efter kritiken: Nu får hon spela med huvudbonad

Ett beslut från Fiba, internationella basketförbundet, stoppade Huddinge Baskets Noa Berhan att spela basket på grund av hennes huvudbonad. En dispensansökan skickades in, men fick avslag med hänvisning till det internationella regelverket.

Beskedet från förbundet togs emot med stor bestörtning och fick stor uppmärksamhet i Sverige under förra året. Nu, nästan ett år senare, står det dock klart att Noha Berhan – och alla andra unga tjejer som bär slöja – får spela basket med huvudbonad.

”När Fiba bildades 1932 gjordes det av åtta nationer på två kontinenter. I dag har vi 213 medlemsländer på fem kontinenter, alla med olika historia och kultur”, skriver Svenska basketbollförbundet i ett pressmeddelande.

Regeln börjar gälla den 1 oktober 2017. I regeln kommer det bland annar att stå att huvudbonaden inte får täcka några delar av ansiktet och att den ska vara svart eller vit eller i samma färg som matchdräkten. Alla spelare i samma lag med huvudbonad måste ha samma färg. I reglerna kommer det att finnas bilder i syfte att visa på hur huvudbonader och andra täckande plagg får användas.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KVALEXTRA

Uppsala kvar i ligan efter stor dramatik

Snacka om dramatik när Uppsala Basket, inför nästan 500 personer i Rosendalshallen, kunde vinna med två poäng och säkra nytt kontrakt i basketligan. ”Det var väldigt känslosamt”, säger Christy Bacon som var matchens gigant i sin sista match.

Magnus Jansson Klarin

Magnus Jansson Klarin

Kl.18:30, 8 april, 2017

Uppsala kvar i ligan efter stor dramatik
Christy Bacon fick vinna karriärens sista match som också innebar nytt kontrakt i ligan för Uppsala Basket. Foto: Johanna Lundberg / Bildbyrån.

Christy Bacon, som redan inför säsongen aviserade att hon gjorde sin sista säsong, fick avsluta karriären på bästa sätt. Inför storpubliken i Rosendalshallen, nästan 500 personer, och efter en rysare som hade det mesta – gjorde amerikanskan säsongens bästa match och var en av de stora anledningarna till segern med 70–68 mot Högsbo.

– Fantastiskt. En av de mest spännande matcher jag någonsin har varit med om, och då har jag ändå spelat 14 säsonger i Sverige, säger Christy Bacon som därmed får fira sin födelsedag med karriärens sista seger.

LÄS MER: Christy Bacon vill avsluta karriären med en seger

– Ja, nu är det slut. Det var väldigt känslosamt efter matchen, men jag är så himla glad över att vi vann och jag är stolt över mitt lag.

Blir det fest nu?
– Nu blir det verkligen fest, och den här matchen lär det snackas om mycket den här kvällen – och långt framöver.

 

Läs också: Christy Bacon vill avsluta karriären med en seger

Och du fick avsluta med att göra en av säsongens bästa matcher?
– Det här är första matchen där jag inte sitter och tänker på att jag kunde ha gjort det bättre, eller det där, fortsätter Christy Bacon som trots två SM-guld aldrig hade varit med om något liknande.

– Det kändes som vi vann guld, det här var så häftigt.

En annan som var glad efter segern och det förnyade kontraktet var sportchefen och klubbens stora hjärta, Sonja Entzerberg, som knappt kunde prata efter slutsignalen.

– Jag känner mig helt bortdomnad i hela kroppen just nu. Det här går inte att beskriva, det är så fantastiskt, säger Sonja Entzerberg.

 

Läs också: Trots förlusten – Uppsala har allt i egna händer

Hade du vågat tro på detta efter hur säsongen blev?
– Nej. Men jag är så stolt över tjejerna hur de kan samla ihop sig efter att ha förlorat hela säsongen, och sedan gå in och räddar oss kvar.

Hur ska ni undvika kval nästa säsong?
– Nu blir det någon eller några veckors ledighet och lite vila, men sedan är det hårt arbete som gäller. Framförallt måste vi se till att få in lite fler sponsorer och få ordning på ekonomin.

Har ni någon huvudsponsor på gång?
– Vi har faktiskt en del diskussioner, men vi har fått avvakta lite då vi inte visste i vilken serie vi skulle spela nästa säsong. Så nu blir det att börja dra i dessa trådar. Sedan måste vi se över laget så klart, vi kommer att tappa en del rutin efter den här säsongen, och där måste vi så klart fylla på.

Amerikanska Heather Butler kom in sent till Uppsala Basket efter hjälp från herrlagets Christer Sjögren och har blivit en stor succé och den stora anledningen till det förnyade kontraktet. Om amerikanskan blir kvar eller inte återstår att se, men Sonja Entzerberg ser gärna en förlängning.

Läs också: Uppsala tog sista chansen i kvalet

– För det första är det jättekul att vi kan hitta lite samarbeten med herrklubben, det var tack vare Christers kontaktnät som vi fick tag på Heather – och visst vill vi ha henne kvar.

Har du hunnit prata med henne ännu?
– Det har jag inte. Men jag kommer att göra det. Hon passade verkligen perfekt in i vårt lag och tjejerna älskade henne.

Hur ska ni fira det här?
– Nu ska jag hem och duscha lite, sedan blir det firande.

FaktaKval till basketligan
Uppsala Basket–Högsbo 70–68
(17–20, 19–17, 13–12, 21–19)
Poäng, Uppsala: Christy Bacon 27, Heather Butler 20, Kristina Tattersdill 8, Vendela Danielsson 6, Louise Skyttevall 5, Johanna Ezra 2, Katarina Andersson, Sandra Hansson.
Publik: 485 (Rosendalshallen)

(Uppsala och AIK spelar i basketligan nästa säsong)

Full statistik (extern länk)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng