Laddar

Fotbollsguiden – 13 augusti: I dag spelas 179 lokala fotbollsmatcher

Det spelas 179 lokala fotbollsmatcher på söndagen, inklusive ungdomsmatcher. Här är matcherna, starttider och arenorna.

delningar

Div 3 Östra Svealand, herrar 14:00 IFK Uppsala – Heby AIF, Österängens IP

U17 Allsvenskan Norra 13:40 IK Sirius FK – IF Brommapojkarna, Lötens IP

Herr Div 4 14:00 Procyon BK – Tärnsjö IF, Stenhagens IP Konstgräs 16:00 Bälinge IF – Rimbo IF, Bälinge IP 2

Herr Div 5 Södra 14:00 Riala GoIF 2 – Rosersbergs IK, Lundbyvallen 1 16:00 Unik FK – Södra Trögds IK, Valsätra IP 1 17:00 Danmarks IF – Håbo FF 2, Danelid 1 18:00 IF Trikadien – Brottby SK, Lötens IP Konstgräs 18:00 Rådmansö SK – Enköpings IS, Rådmansö Schakt Arena 1

Herr Div 6 Norra 15:00 Månkarbo IF 2 – IK Rex, Tallparken 1 16:00 Harg-Östhammar FF 2 – Österlövsta FF, Östhammars IP 1 18:00 Vattholma IF 2 – SK Iron, Änglavallen 1

Herr Div 6 Södra 14:00 Härnevi BK – Syrianska FF, Härnevi IP 1 16:15 Vaksala SK 2 – Vassunda/LLBK, Årsta IP Konstgräs 17:00 Bålsta Sanering FC – IF VP Uppsala 2, Gröna Dalens IP 2 18:00 IK Apollon – Sigtuna IF FK, Valsätra Konstgräs

Herr Div 7 Norra 11:00 SK Iron 2 – Rasbo IK 2, Björkvallen 1 14:00 Storvreta IK – Almo BK, Skogsvallens IP 1 17:00 Fjärdhundra SK – Tierps IF 2, Mellevi IP 1 18:00 Karlholms GoIF – Vattholma IF 3, Rönningen IP 1

Herr Div 7 Södra 13:00 Knivsta IK 2 – Åsunda IF, Engvallen IP 1 15:30 Fortitudo FC – IF Vesta 2, Lötens IP Konstgräs 16:00 IK Nordia – Uppsala-Kurd FK 2, Skogsvallen 1 16:00 Lagunda AIK – Flogsta FC, Åvallen 1 18:00 Fanna BK 2 – Hagby IK, Fanna IP 1

Herr Div 7 Östra 17:00 Hallsta IK 2 – FC Arlanda 2, Sparbankens IP 2

Herr Div 8 Norra 18:00 Olands FF – Films SK 2, Korsängens IP 1

Herr Div 8 Västra 15:00 Persien FC – Järlåsa Vittinge FF, Sävja IP Konstgräs 18:15 IK Nordia 2 – Skuttunge SK 2, Skogsvallen 1

Dam Div 3 12:00 Månkarbo IF – Östervåla IF, Tallparken 1 14:00 UIF – Rimbo IF 2, Ekebyvallen IP 1 15:00 IFK Mariehamn – Danmarks IF, Wiklöf Holding Arena 1 16:30 Knivsta IK – Vaksala SK, Engvallen IP 1

Dam Div 4 13:00 Håbo FF – Vaksala SK 2, Björkvallen 1 15:00 Fanna BK 2 – Skuttunge SK, Fanna IP 1 15:00 Gimo IF FK 2 – Österlövsta FF, Idrottsgården

Dam Div 5 Norra 16:00 Tierps IF 2 – Olands FF, Vegavallen 1

Dam Div 5 Västra 16:00 Procyon BK – Bälinge IF 2, Stenhagens IP Konstgräs

Dam Div 5 Östra 17:00 Brottby SK – BKV Norrtälje, Össeby IP Konstgräs

Junior Herr 18:15 IF VP Uppsala – Märsta IK U19, Ekebydalen IP Konstgräs

P16-17 Kompisligan A 16:15 Unik FK P16/17 – IK Sirius FK P01B, Valsätra Konstgräs

P16-17 Kompisligan G1 18:00 Bälinge IF P01 – Tärnsjö/Östervåla IF, Bälinge IP Konstgräs

P16-17 Kompisligan G2 11:15 Håbo FF P01 – IFK Mariehamn, Gröna Dalens IP 2 11:30 IK Sirius FK P01S – IK Fyris P01, Lötens IP Konstgräs 18:00 Roslagsbro IF U17 – Upsala IF U17, Vårlyckan 2

P15 Kompisligan A1 10:30 Upsala IF U15 – Storvreta/Ärentuna SK P02, Ekebydalen IP Konstgräs 11:50 IK Sirius FK U14 – Unik FK P02, Sävja IP Konstgräs 15:00 BKV Norrtälje – IK Sirius FK P03-1, Norrtälje Sportcentrum 2 16:15 IF VP Uppsala – Vaksala SK P15, Ekebydalen IP Konstgräs

P15 Kompisligan A2 11:30 Enköpings SK FK P02 – Sigtuna IF FK, Korsängen A Konstgräs

P15 Kompisligan G1 17:00 Tobo-Örbyhus/ IK Rex P15 – Ärentuna/Storvreta IK P02, Ottarsborg 1

P15 Kompisligan G2 13:00 Harg-Östhammar FF P15 – Väddö IF P15, Östhammars IP 1 17:00 Funbo IF P02 – Hallsta IK, Vargspåret IP 1

P15 Kompisligan G3 13:00 Håbo FF P02 – Märsta IK U15, Gröna Dalens IP Konstgräs 17:45 Alsike IF P15 – Vaksala SK, Alsike Konstgräs

P14 Kompisligan A1 17:00 Håbo FF P03 – FC Arlanda U14-2, Gröna Dalens IP Konstgräs

P14 Kompisligan A2 15:00 Märsta IK U13 Gul – Danmarks IF P03, Midgårdsvallen Konstgräs

P14 Kompisligan G1 15:00 IFK Mariehamn – Österlövsta/Karlholms GoIF P03, Ytternäs Sportfält 1 16:00 Gamla Upsala SK P03 – Alsike IF P03 Gul, Yrsa IP 1 16:00 Olands FF P03 – Storvreta IK P03, Korsängens IP 3 17:00 Tobo/Örbyhus FF – Östhammars SK P03, Örbyhus IP 1

P14 Kompisligan G2 12:30 Fjärdhundra SK P03 – Enköpings SK FK Svart, Mellevi IP 1 16:00 Heby/Morgongåva SK – Fanna BK P03 Svart, Ramsjövallen 1

P14 Kompisligan G3 10:00 Upsala IF P03EN – Unik FK P04 Blå, Ekebydalen IP 2 13:00 Sigtuna IF FK – Vaksala SK Gul, Ansgarsvallen 2 16:00 Rimbo IF P03 – Knivsta IK P03, IP Arkadien 1

P13 Kompisligan A1 13:30 Funbo IF P03/04 – Gamla Upsala SK P04, Vargspåret IP 1

P13 Kompisligan A2 14:00 Sunnersta AIF P04 Grön – Upsala IF Vit 2, Granebergs IO 1

P13 Kompisligan G1 11:00 Östervåla/Tärnsjö IF – SK Iron P13 Blå, Furuvallen 2 14:00 Storvreta IK P04:blå – Film/IFK D-Ö P04, Skogsvallens IP 2

P13 Kompisligan G3 10:00 IK Sirius FK U12 – Väddö IF P13, Sävja IP Konstgräs 11:00 Östhammars SK P04 – Roslagsbro IF röd, Östhammars IP 1

P13 Kompisligan G4 13:00 Märsta IK U13 Svart – Rimbo IF P04, Midgårdsvallen Konstgräs 14:00 Riala GoIF – SK Wigör P04, Lundbyvallen 2

P13 Kompisligan G5 12:30 IK Sirius FK P04S – IFK Uppsala, Fyrisfjäderns IP 1

P13 Kompisligan G6 12:30 Danmarks IF P03 – Upsala IF Röd 1, Danelid 4 14:00 IK Sirius FK P05 – SK Iron P13 Vit, Fyrisfjäderns IP 1

P12 Kompisligan A1 10:00 Bälinge IF P05 – UNIK P05 svart, Bälinge IP 4 13:00 FC Arlanda P06 Grön – Märsta IK P05, Midgårdsvallen Konstgräs 15:00 Danmarks IF P05 Röd – Vaksala SK Vit, Danelid 5

P12 Kompisligan A2 11:00 Lohärads IF Svart – Vaksala SK Gul, Björkhaga IP 2 12:45 Alsike IF P05 Gul – IK Sirius FK P06 Vit, Alsike Konstgräs 13:40 Sigtuna IF FK – Håbo FF P05, Ansgarsvallen 4

P12 Kompisligan G1 13:00 BKV Norrtälje – Hallsta IK, Norrtälje Sportcentrum 4 16:00 Riala GoIF – Roslagsbro IF, Lundbyvallen 3

P12 Kompisligan G2 11:00 Vattholma IF – Månkarbo/Ullfors IK P05, Änglavallen 4 14:30 Storvreta IK P05:vit – Bälinge IF P05, Skogsvallens IP 3

P12 Kompisligan G3 10:30 Funbo/Almunge P05 – UIF Svart, Gullhagens IP 1 13:00 Olands FF P05 svart – Sunnersta AIF P05 Vit, Korsängens IP 2 17:00 Upsala IF Svart – Gamla Upsala SK P05, Berthåga IP 1

P12 Kompisligan G4 11:00 Hagby IK P05 – Håbo FF P05:Röd, Hagby IP 2

P12 Kompisligan G5 12:00 IK Sirius FK P05 Blå – Upsala IF Röd, Fyrisfjäderns IP 1 14:15 Alsike IF P05 Svart – Håbo FF P05:Vit, Alsike Konstgräs

P12 Kompisligan G6 14:00 Knivsta IK P05 Vit – IF VP Uppsala Blå, Engvallen IP 2 15:00 Sigtuna IF FK Vit – Danmarks IF P05 Vit, Ansgarsvallen 4 15:45 Alsike IF P05 Vit – Märsta IK P05, Alsike Konstgräs

P11 Kompisligan A1 14:30 Fjärdhundra SK P06 – Hagby IK P06 A, Mellevi IP 2

P11 Kompisligan A2 10:00 Upsala IF Svart 2 – Danmarks IF P06 Vit, Stenhagens IP Konstgräs

P11 Kompisligan G1 12:00 Tierps IF – Tobo/Örbyhus FF P06, Vegavallen 2

P11 Kompisligan G2 13:00 Hallsta IK – Roslagsbro IF, Sparbankens IP 2

P11 Kompisligan G3 00.00 GoIF Kåre P06 – FC Arlanda P06 Gul, Kårevallen 1 12:20 Sigtuna IF FK Vit – Märsta IK P06 Svart, Ansgarsvallen 4 12:30 Rimbo IF P06/07 – Håbo FF P06:Blå IP, Arkadien 2

P11 Kompisligan G4 10:00 Håbo FF P06:Grön – Enköpings SK UK P06 Svart, Futurum 2 12:00 Fanna BK P06 Svart – Åsunda IF P06, Fanna IP 3 14:00 Heby AIF P06 – IK Nordia Röd, Tegelvallen Konstgräs

P11 Kompisligan G5 14:00 Fanna BK P06 Vit – Håbo FF P06:Röd, Fanna IP 3

P11 Kompisligan G6 18:00 Bälinge IF P06 Svart – IK Fyris P06, Bälinge IP 4

P11 Kompisligan G7 09:30 Rosersbergs IK Blå – IFK Uppsala, Råbergsvallen Konstgräs 16:00 Sunnersta AIF P06 Grön – Håbo FF P06:Vit, Granebergs IO 2 16:00 Vaksala SK Svart – Alsike IF P06 Gul, Årsta IP 3

P11 Kompisligan G8 10:00 Danmarks IF P06 Röd – Knivsta IK P06 Svart, Danelid 5 12:45 Unik FK J – IF VP Uppsala P06, Valsätra Konstgräs 14:00 Vattholma IF P06 – Håbo FF P06:Svart, Änglavallen 4 16:00 Gamla Upsala SK P06 gul – SK Iron P06 Blå, Yrsa IP 4

P10 Kompisligan A1 15:30 Gamla Upsala SK P07 svart – Hagby IK P07 Svart Yrsa IP 3

P10 Kompisligan A2 10:35 IFK Uppsala – BKV Norrtälje Blå, Österängens IP 13:30 Upsala IF EN 2 – Gamla Upsala SK P07 gul, Ekebydalen IP Konstgräs

P10 Kompisligan G1 11:00 Funbo IF P06/07 – Storvreta IK P07:svart, Vargspåret IP 1 11:00 Rasbo IK P08 – Östhammars SK P 07, Rasbo IP 2 14:15 Gräsö Norrskedika IF PF07 – Gimo IF FK P10, Nötsveden IP 3

P10 Kompisligan G2 10:00 Östervåla IF – SK Iron P07, Lundavallen 3

P10 Kompisligan G3 11:00 Rimbo IF P06/07 – Rådmansö SK P10, IP Arkadien 2 13:00 FC Arlanda P07 – Rosersbergs IK Röd, Midgårdsvallen Konstgräs

P10 Kompisligan G4 11:00 Märsta IK P07 Gul – Fanna BK P07 Vit, Midgårdsvallen Konstgräs 12:00 Håbo FF P07:Vit – SK Wigör P06/07, Futurum 2 15:15 Alsike IF P07 – Rosersbergs IK Blå, Alsike Konstgräs

P10 Kompisligan G5 00.00 Upsala IF FB 1 – Hagby IK P07 Röd, Ekebyvallen IP 3 10:00 Järlåsa IF 06/07 – Fanna BK P07 Svart, Järvallen 2 10:00 Morgongåva SK P07 – Danmarks IF P07 Vit, Ramsjövallen 2 13:00 Vaksala SK Vit – Knarrbacken FC 07 Lejon, Årsta IP Konstgräs

P10 Kompisligan G6 09:00 IF VP Uppsala Orange – IFK Uppsala Vit, Ekebydalen IP Konstgräs 11:45 Unik FK P07 röd – Knivsta IK Svart, Valsätra Konstgräs

P10 Kompisligan G7 10:45 Unik FK P07 blå – Upsala IF EN 1, Valsätra Konstgräs 15:00 IK Sirius FK P07S – Vaksala SK Svart, Fyrisfjäderns IP 1 16:40 Danmarks IF P07 Röd/vit – IFK Uppsala Blå, Danelid 6

P10 Kompisligan G8 10:00 Bälinge IF P07 Gul – Vaksala SK Gul, Bälinge IP Konstgräs 11:30 Olands FF P07 svart – Skyttorps IF, Korsängens IP 2 16:30 Vaksala SK Gul – Storvreta IK P07:röd, Årsta IP 4

F14-16 Kompisligan G1 11:30 Storvreta IK – Ålands United F03/02, Skogsvallens IP 2 12:00 Tierps IF 14/16 – Olands FF F02/03, Vegavallen 1 14:00 Gamla Upsala SK F14-16 – Östhammars SK F02/03, Yrsa IP 1

F14-16 Kompisligan G2 12:00 IF VP Uppsala – UIF/Börje SK, Ekebydalen IP Konstgräs

F14-16 Kompisligan G3 10:30 Alsike IF F14-16 – BKV Norrtälje, Alsike Konstgräs 14:15 Fanna BK F14-16 Vit – Rimbo IF F01/02, Fanna IP 2 16:00 Sunnersta AIF F03 svart – Rosersbergs IK, Granebergs IO 1

F13-14 Kompisligan A 17:00 Films/IFK D-Ö F04 – Börje SK F04, Centrala IP 1

F13-14 Kompisligan G1 14:00 Olands FF F04 – Tierps IF F13 Röd, Korsängens IP 1

F13-14 Kompisligan G2 12:00 Fanna BK F04 – Heby/Morgongåva SK, Fanna IP 3

F13-14 Kompisligan G3 11:30 Märsta IK F13 – BKV Norrtälje Blå, Midgårdsvallen Konstgräs 14:00 BKV Norrtälje Röd – Sunnersta AIF F04 Grön, Norrtälje Sportcentrum 3

F13-14 Kompisligan G4 11:00 Östervåla/Tärnsjö IF – Danmarks IF F04, Lundavallen 1 14:30 Upsala IF F0304 Vit – SK Iron F04, Ekebydalen IP Konstgräs 17:00 Gamla Upsala SK F04 – Storvreta IK F03, Yrsa IP 2

F12 Kompisligan A 10:00 Bälinge IF F05 – Hagby IK F05, Bälinge IP Konstgräs 15:00 Danmarks IF F05 Röd – SK Iron F05, Danelid 5

F12 Kompisligan G1 15:00 Österlövsta FF F05-06 – Gamla Upsala SK F05, Sätravallen 1

F12 Kompisligan G2 12:00 Sunnersta AIF F05 Svart – Alsike IF F05, Granebergs IO 2 14:00 Håbo FF F05 – Åsunda IF F05, Futurum 2 18:00 Sigtuna IF FK – IK Nordia, Ansgarsvallen 4

F12 Kompisligan G3 12:00 Knivsta IK F05 – Brottby SK, Engvallen IP 2 14:00 Sunnersta AIF ‘F05 Grön – Danmarks IF F05 Vit, Granebergs IO 2

F11 Kompisligan G1 11:00 Brottby SK – Riala GoIF, Össeby IP 11 11:00 Rimbo IF F06 – Knivsta IK F06/07 IP, Arkadien 2 11:00 Rosersbergs IK Röd – Alsike IF F06 Svart, Råbergsvallen Konstgräs

F11 Kompisligan G2 11:00 Södra Trögds IK F06 – Upsala IF 2, Trögdsvallen 2

F11 Kompisligan G3 11:00 Rasbo IK F06 – Häverödals SK F06/07, Rasbo IP 2

F11 Kompisligan G4 10:00 Upsala IF 1 – Enköpings SK UK F06 Grön, Ekebyvallen IP 3 16:00 Fanna BK F06 Svart – Lagunda AIK F 06, Fanna IP 3

F11 Kompisligan G5 12:00 Upsala IF F06/07 – Tierps IF F06, Ekebyvallen IP 3 14:00 Tobo-Örbyhus/IK Rex F06 – SK Iron F06, Örbyhus IP 1

F10 Kompisligan G1 10:00 Skuttunge/IK Hinden – Films SK/IFK D-Ö F07, Movallen 1 13:00 Storvreta IK F07:Arsenal – SK Iron F07 Blå, Skogsvallens IP 3

F10 Kompisligan G2 13:00 Bälinge IF F07 Svart – Söderfors GoIF F07/08, Bälinge IP 4

F10 Kompisligan G3 10:00 Fanna BK F07 – Enköpings SK UK F07, Fanna IP 3 13:00 Vaksala SK Svart – Hagby IK F07, Årsta IP Konstgräs

F10 Kompisligan G5 10:00 Danmarks IF F07 Vit – Upsala IF F07, Danelid 6 15:30 Börje SK F06/07 – Storvreta IK F07:United, Fjälliden IP 4

Regional P 17 östra 15:00 Sunnersta AIF – Smedby AIS, Sunnersta IP 1

Relaterade artiklar