Laddar

Fotbollsguiden – 2 september: I dag spelas 37 lokala seniormatcher

Sugen på att gå på lite fotboll i dag? I helgen spelas det hundratals matcher både på senior och ungdomsnivå. 24Uppsala har satt ihop en guide med samtliga seniormatcher.

delningar

Div 1 Norra Svealand, damer 12:00 Gamla Upsala SK – Gideonsbergs IF, Gamlis IP

Div 2 Norra Svealand, herrar 16:00 Gamla Upsala SK – Sundbybergs IK, Gamlis IP 16:00 Håbo FF – BK Forward, Björkvallen 1

Divison 2 damer Mellersta Svealand 12:00 Gimo IF FK – FC Djursholm, Idrottsgården 14:00 Tierps IF – Fanna BK, Vegavallen 1

Div 3 Östra Svealand, herrar 14:00 Enköpings SK FK – Enebybergs IF, Enavallen A-plan 15:00 Märsta IK – Vallentuna BK, Midgårdsvallen 2

Herr Div 4 12:00 Upsala IF – Bälinge IF, Ekebyvallen IP 1 15:00 Sunnersta AIF – IF VP Uppsala, Sunnersta IP 1 15:00 Uppsala-Kurd FK – FC Arlanda, Sävja IP Konstgräs

Herr Div 5 Norra 12:00 Börje SK – Hallsta IK, Fjälliden 1 12:00 Östervåla IF – IK Hinden, Lundavallen 1 14:00 Harg-Östhammar FF – Tierps IF, Östhammars IP 1 14:00 Månkarbo IF – Gimo IF FK, Tallparken 1 14:00 Skuttunge SK – Rasbo IK, Movallen 1

Herr Div 6 Västra 14:00 IF Vesta – Uppsala Inter FC, Österängens IP 16:00 FC Bälinge City – Bälinge IF 2, Bälinge IP Konstgräs 16:00 Funbo IF – Morgongåva SK, Vargspåret IP 1 17:00 Upsala IF 2 – IFK Uppsala 2, Ekebydalen IP Konstgräs

Herr Div 6 Östra 12:00 Rånäs IF – Väddö IF, Rånäs IP 1 13:00 Brottby SK 2 – Rimbo IF 2, Össeby IP Konstgräs 14:00 BKV Norrtälje 2 – Upplands-Ekeby IF, Norrtälje Sportcentrum Konstgräs 14:30 Lemlands IF – Rö IK, Bengtsböle IP 1

Herr Div 7 Västra 13:00 Tärnsjö IF 2 – ISUN, Furuvallen 1 14:00 Börje SK 2 – Runhällens BoIS, Fjälliden 1 16:00 Palestinska FF – Armeniska United FK, Valsätra Konstgräs

Herr Div 7 Östra 13:00 Frösunda SK 2 – FC Arlanda 2, Björkvallen 1 13:00 Söderfors GoIF – Hammarlands IK, Bruksvallen 1

Herr Div 8 Norra 16:00 Films SK 2 – Harg-Östhammar FF 3, Björkparken 1 16:00 Olands FF – IF Ferro, Korsängens IP 1

Herr Div 8 Västra 16:00 IK Nordia 2 – Unik FK 2, Skogsvallen 1

Dam Div 3 13:00 Rosersberg IK – IFK Mariehamn, Råbergsvallen Konstgräs 15:00 UIF – Vaksala SK, Ekebyvallen IP 1

Dam Div 5 Norra 13:00 Films SK – Tierps IF 2, Björkparken 1 14:00 SK Iron – Ullfors IK, Björkvallen 1

Dam Div 5 Västra 14:00 Östervåla IF 2 – Härnevi BK, Lundavallen 1

Junior Herr 13:00 Håbo FF U19 – Unik FK, Gröna Dalens IP Konstgräs

Svealand Flickor 17 13:00 Knivsta IK – Kvarnsvedens IK, Engvallen IP 1

SkojBoll Herr Höst 14:00 Fjärdhundra SK FSK Golden – Älvkarleby IK Inter U, Mellevi IP 1

Relaterade artiklar

Sponsrat inlägg

Det svenska spelmonopolet

I Sverige har vi haft en unik situation vad gäller spel och vi står inför förändringar som kommer att rita om kartan på spelmarknaden helt. Den 1 januari 2019 rivs spelmonopolet upp och marknaden öppnas för privata aktörer som konkurrerar på lika villkor.

1 person har regerat på denna nyheten

1 person har regerat på denna nyheten