LISTA: Här är Upplands största busar på planen

IK Apollons Salman El Khosht (nummer två bakre raden från vänster) var med sina tre röda kort den mest utvisade spelaren i division 5 östra. Foto: Privat/Bildbyrån.

Försvararen Salman, 29, en av Upplands mest hetlevrade spelare.

1 person har reagerat på denna nyheten

delningar

I år har hela 307 röda kort delats ut i de lokala fotbollsserierna för både herrar och damer. Upplands mest temperamentsfulla spelare, sett till utvisningsstatistiken är Salman El Khosht (IK Apollon), Karl Bergh (Edsbro IF) och Hossein Qrawlus (Morgongåva SK). Trion tilldelades i år tre röda kort vardera.

29-åriga försvararen Salman El Khost menar att att de röda korten inte handlar om att han skulle ha någon särskilt tuff spelstil.

– Det har varit en del onödiga kort. Två av ta röda har varit för snack att man varit irriterad för att det inte gått som man ville i matchen. Den tredje utvisningen tror jag kom efter två gula kort, säger han.

Hur tycker tycker du nivån på domarna i femman är?

– Överlag så är den bra. Vi har haft en hel del bra domare, men även några som varit lite sämre.

IK Apollon Uppsala slutade på en sjunde plats den gångna säsongen av totalt tolv lag. För Salmans del var det den tredje säsongen i laget.

– Vi spelar i en tuff serie med många bra lag. Inför nästa säsong vet jag att någon har slutat också har vi fått en ny tränare, säger Salman El Khost.

Se listan nedan för samtliga utvisade spelare i Upplands fotbollsserier den gångna säsongen.

FAKTA

Alla utvisningar i de lokala fotbollsserierna 2018:

Herrar

Division 4:

Isa Maqiteva, Rimbo IF, 2

Ruben Daniel Skoglund, Rimbo IF, 2

David Cederberg, Procyon BK, 2

Robert Parmbäck, Brottby SK

Michael Johansson, GoIF Kåre

Anton Sunding, IF VP Uppsala

Lukas Martinsson, IFK Uppsala

Viktor Lundkvist, Rasbo IK

Ayman Abdul Jalil, Procyon BK

Alexis Higuera Miranda, Upsala IF

Joakim Stjernling, Bälinge IF

Daniel Bergholm, GoIF Kåre

Olle Gösta Hjort, Bälinge IF

Tobias Högberg, GoIF Kåre

Freddie Andersson, Månkarbo IF

Martin Lans, Rasbo IK

Viktor Jansson, Upsala IF

Gustav Olsson, Rasbo IK

Simon Larsson, Bälinge IF

Niclas Ryhn Dannegård, Brottby SK

Mikael Moström, Rasbo IK

Peiman Pahlevan Afshari, Brottby SK

Filip Lundin, Bälinge IF

Martin Larsson, Brottby SK

Sebastian Reinke, GoIF Kåre

Andreas Stråle, Fanna BK

Martin Westin, Månkarbo IF

Montaser Albadrasawi, IFK Uppsala

Oskar Nilsson, IF VP Uppsala

Division 5 västra:

Oskar Åkerlund, Tierps IF, 2

Hampus Fred, IK Hinden, 2

Gustav Skans, Skuttunge SK, 2

Victor Bergström, IK Hinden

Sebastian Pettersson, Södra Trögds IK

Abdirisaq Muhammed, Enköpings IS

Erik Askerfelt, IK Hinden

Emil Fred, IK Hinden

Mohamed Iqweider, Syrianska FF

Isak Skans, Skuttunge SK

William Olsson, IFK Uppsala

Emanuel Granholm, Södra Trögds IK

Fatah Mahammed Hussen, Enköpings IS

Adam Sundström, Tierps IF

Daniel Salim, Håbo FF

Hampus Hammarberg,Enköpings IS

Markus Hedström, Södra Trögds IK

Robin Molin, FC Bälinge City

Harith Mahmoud, Enköpings IS

Albin Pettersson, FC Bälinge City

Rickard Axelsson, Tierps IF

Filip Carlsson, IFK Uppsala

Simon Widerholm, Vattholma IF

Puneet Singh, IFK Uppsala

Mohammed Hashem, Enköpings IS

Bardhyl Haziraj, Syrianska FF

Diyar Yousef, Börje SK

Division 5 östra:

Salman El Khosht, IK Apollon, 3

Andreas Larsson, Hallsta IK, 2

Bashir Amiri, Hallsta IK, 2

Ali Teymouri, Unik FK

Max Savilahti, Rosersbergs IK

Fredrik Keskikastari, Rådmansö SK

Mouhamed Ali, Hallsta IK

Johan Näreby, Rosersbergs IK

Samuel Eriksson, Gräsö Norrskedika IF

Nils Selander, Unik FK

Rasmus Söderblom, Gräsö Norrskedika IF

Tony Kimse, Rosersbergs IK

Henry Iga Bukenya, Unik FK

Joakim Brolund, Rosersbergs IK

Adam Wahlberg, Gräsö Norrskedika IF

Alexander Söllvander, Gräsö Norrskedika IF

Bodry Kizi-Namputu, Gimo IF FK

Sebastian Helmefors, Gimo IF FK

Joanis Shega, IK Apollon

Mattias Carlgren, IF Trikadien

Martin Mihaylov, IK Apollon

Mahamed Yuusuf Osman, Väddö IF

Lukas Söderlund, Harg-Östhammar FF

Simon Lundberg, Gimo IF FK

Sebastian Wedin, Gräsö Norrskedika IF

Division 6 norra:

Joakim Karlsson, Österlövsta FF

Jonathan Lindström, IK Rex

Gustav Tegelberg, Ullfors IK

Robin Eriksson, Vattholma IF

Eric Larsson, IF Vesta

Aron Westerberg, Films SK

Marcus Benker, Vattholma IF

Ashkan Abdi, IF Vesta

Jakob Levin, Ullfors IK

Eric Deremar, Ullfors IK

Gustav Svensson, IF Vesta

Benjamin Öhrn, Vattholma IF

Oskar Hildman, Storvreta IK

Joakim Löwgren, Vattholma IF

Eric Marklund, IF Vesta

Pelle Kjellgren, IF VP Uppsala

Division 6 södra:

Tonny Chrislain Nseke, Märsta IK 2, 2

Abdou Njie, Märsta IK 2, 2

Daniel Sevborn, Vassunda/LLBK, 2

Fredrik Nygren Rydelius, Vassunda/LLBK

Erik Jansson, IK Nordia

Amar Al Mouad, Palestinska FF

Marcus Iverborg, Bålsta Sanering FC

Abdishakuur Salaad, Uppsala Inter FC

William Östman, Fanna BK 2

Adrian Lopez Espinos, Bålsta Sanering FC

Adam Östman Östlund, SK Wigör

Simon Nilsson, SK Wigör

Simon Lindqvist, Vassunda/LLBK

Mathias Malmberg, Vassunda/LLBK

Julio Montero Antelo, Bålsta Sanering FC

Firas Al Malla, Palestinska FF

Barkhodan Abdulmajid Ibrahim, Palestinska FF

Kevin Toure, Märsta IK 2

Bass Intharangsi Larsson, Märsta IK 2

Division 6 västra:

Anders Mann, Danmarks IF, 2

Marcus Jonsson, SK Iron, 2

Johan Hillberg Åkerblom, SK Iron

Mathias Johansson, Danmarks IF

Hawbash Kadyr, Upsala IF 2

Andreas Sundlöf, Harbo IF

Ali Qarawaloos, Morgongåva SK

Joel Markefka, Morgongåva SK

Daniel Levin, Vaksala SK 2

Mohammad Hosseini, Danmarks IF

Samuel Sepulveda, Harbo IF

Belal Darbas, SK Iron

Simon Sundblad, Danmarks IF

Simon Larsson, Bälinge IF 2

Oscar Johansson, Bälinge IF 2

Division 6 östra:

Karl Bergh, Edsbro IF, 3

Niklas Åkerlund, Edsbro IF, 2

Jesper Redig, Roslagsbro IF, 2

Felix Helmér, Rö IK

Karl Pettersson, Rö IK

Martin Larsson, Brottby SK 2

Ismet Logo, Edsbro IF

Rasmus Karlsson, Upplands-Ekeby IF

Filip Lindroos, Rö IK

Sajad Hossaini, Edsbro IF

Jacob Enström, Brottby SK 2

Andreas Larsson, Upplands-Ekeby IF

Sevag Awidesian, Frösunda SK

Linus Olsson, Riala GoIF

Fanouris Fredrik Karpathakis, Roslagsbro IF

Rasmus Karlsson, Upplands-Ekeby IF

Minja Logo, Edsbro IF

Zlatan Hadziavdak, Edsbro IF

Engin Kaya, Edsbro IF

Oscar Johansson, Upplands-Ekeby IF

Fredrik Lindgren, Rimbo IF 2

Division 7 norra:

Amir Ahmed, Karlholms GoIF

Johan Bergström, IK Hinden 2

Pontus Englund, Karlholms GoIF

Baran Molla, Skuttunge SK 2

Reda El Boussettaoui, IK Hinden 2

Jerry Jansson, Vattholma IF 3

Tobias Jansson, Tierps IF 2

Godfrey Idifonce Mlowoka, Skuttunge SK 2

Jonas Olsson, Karlholms GoIF

Division 7 södra:

Cristopher Krounis Guerrero, GoIF Kåre 2, 2

Kevin Thom Eriksson Strandell, GoIF Kåre 2

Blend Walid Khalid, Uppsala-Kurd FK 2

Laith Allameddin Hussein Qanadilo, Knivsta IK 2

Anders Tingvall, Almunge IK

Mattias Ulander, Rånäs IF

Kemal Özdemir, Uppsala-Kurd FK 2

Shaip Hasani, Lohärads IF

Chelang Tofik, Uppsala-Kurd FK 2

Anton Annerklev, Almunge IK

Stefan Sällberg, Rö IK 2

Omar Fandi, Uppsala-Kurd FK 2

Casper Karlsson, Frösunda SK 2

Mohamed Shire Mohamed, Knivsta IK 2

Kim Strandell, GoIF Kåre 2

Oscar Svärd, Frösunda SK 2

Viktor Norström, Knivsta IK 2

Emil Vikman, Rö IK 2

Divsion 7 västra:

Hossein Qrawlus, Morgongåva SK 2, 3

Nicolas Alejandro, Espinosa Flogsta FC, 2

Hossein Khaleghi, Fjärdhundra SK, 2

Ludvig Harryzon, Sigtuna IF FK

Christoffer Sveholm, Sigtuna IF FK

Emil Westerberg, Örsundsbro IF

Luay Majid Muslim Al-Musawi, Flogsta FC

José Dennise Minotta Henao, Flogsta FC

Anton Nyström, Fortitudo FC

Robert Alonzo, Persien FC

Henric Nilsson, Fortitudo FC

Mattias Klerhed, Fortitudo FC

Ahmad Reza Jafari, Fjärdhundra SK

Dennis Eriksson Brown, Örsundsbro IF

Josef Al-Kufi, Persien FC

Juan Ignacio Lopez Rodriguez, Flogsta FC

Kawsu Jatta, Flogsta FC

Alejandro Junior Clavijo Hurtado, Flogsta FC

Ako Abdulla, Persien FC

Sami Rabah Bui-Quy Abu Hamdeh, Fortitudo FC

Jonas Larsson, Hagby IK

Lukas Krehla, Hagby IK

Custódio Estévão Santana, Flogsta FC

Sayed Mostafa Naseri, Fjärdhundra SK

Division 7 östra:

Sebastian Helmefors, Gimo IF FK 2

Babatunde Joseph Akintaju, Olands FF

Alexander Wahlberg, Gräsö Norrskedika IF 2

Theodor Lalér, Grisslehamns SK

Kjell Fredrik Söderberg, IF Ferro

Martin Storäng, Almo BK

Division 8 norra:

Mattias Larsson, Storvreta IK 2

Mohammed Taqi Majid Mahdi Al-Araji, Järlåsa Vittinge FF 2

Omar Mardenly, Tierp City FC

Mahamed Mahamed, Tierp City FC

Jacob Hall, IK Fyris

Robel Ftsoum, Heby AIF 2

Wissam Jasem Altouma, Storvreta IK 2

Rezaee Morteza, IK Fyris

Christoffer Nordling, Järlåsa Vittinge FF 2

Daniél Silva Aresti, Persien FC 2

Khalid Sheik, Persien FC 2

Mohamed Sufi Muse, Tierp City FC

Shivan Salar Rahman, Järlåsa Vittinge FF 2

William Ardehi, Persien FC 2

Muhittin Bimay, Procyon BK 2

Gustav Andersson, SK Iron 2

Jones Jassem Mohammed, Persien FC 2

Mohammed Adam Abdallah, Järlåsa Vittinge FF 2

Abdulkadir Abdi, Tierp City FC

Ali Rahimi, Järlåsa Vittinge FF 2

Gabriel Palmyre, Heby AIF 2

Shahnazar Nazari, Heby AIF 2

Division 8 västra:

Gustav Ljungkvist, SK Wigör 2, 2

Marcus Redefalk, Åsunda IF, 2

Bassam Awad, Märsta Syrianska FC, 2

Carlos Andres Ramirez, FC Arlanda 2, 2

Qasim Nazari, Håbo FF 3, 2

Pontus Andersson, Enköping United FK, 2

Martin Jansson, Enköping United FK 1

Dawit Gebremedhin, Järlåsa Vittinge FF

Marcus Löfgren, SK Wigör 2

Linus Nilsson, Enköpings SK FK 2

Mir Nasradin, Märsta Syrianska FC

George Yaacoub, Märsta Syrianska FC

Rasmus Madsen, Rosersbergs IK 2

Nils Henriksson, SK Wigör 2

Philip Gustavsson, Örsundsbro IF 2

Ruhollah Kazemi, Håbo FF 3

Sebastian Herrmann, SK Wigör 2

Albin Karlsson, Enköping United FK

Lucas Åkerlind, Enköping United FK

Niaz Nazari, Järlåsa Vittinge FF

Erik Kvernplassen, Enköpings SK FK 2

Ali Rahimi, Järlåsa Vittinge FF

Marco Antoni Espinoza Quezada, FC Arlanda 2

Jack Jobran, Märsta Syrianska FC

Fatah Mahammed Hussen, Åsunda IF

Nikolas Günes, Märsta Syrianska/FC Arlanda 2

Andreas Blom, Rosersbergs IK 2

Emil Holmqvist, Rosersbergs IK 2

Division 8 östra:

Ashkan Abdi, IF Vesta 2

Leonardo Meza Lindsay, Edsbro IF 2

Lárus Arnór Gudmundsson, IF Vesta 2

Alexander Elster, Danmarks IF 2

Ali Hossenzadeh, Harg-Östhammar FF 3

Damer

Division 3:

Inga.

Division 4:

Olivia Norrman Abrahamsson, Rimbo IF 2

Division 5 västra:

Inga.

Division 5 östra:

Ida Rexhammar, Österlövsta FF

Källa: Svenskfotboll.se.

Har du ett nyhetstips? Tipsa redaktionen genom att klicka här.

delningar

Nyhetsbrev

Prenumerera på Sveriges snabbaste och mest ultralokala nyhetsbrev. Här får du nyheter om stora som små händelser.
Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag 24 Sveriges data- och cookiepolicy.

Relaterade artiklar