Vårdades för klimakteriebesvär – fick propp i lungan

Bild: Mostphotos. - Foto: Mostphotos

Den extremt höga utskrivna dosen av östrogen tros vara orsaken.

delningar

En gynekolog i Uppsala skrev ut en extremt hög dos av östrogen till som bland annat behandlades för klimakteriebesvär. Och enligt den lex Maria-anmälan som gjordes var det den höga dosen som gjorde att kvinnan fick proppar i lungorna.

Patienten hade tidigare fått östrogen i en lägre dos, men detta hade inte gett effekt på de svettningar som kvinnan besvärades av. Enligt anmälan ökade läkaren dosen kraftigt utan att planera in någon uppföljning.

Med anledning av händelsen har vårdgivaren nu granskat den aktuella läkarens föreskrivningar av läkemedel.

Har du ett nyhetstips? Tipsa redaktionen genom att klicka här.

delningar

Nyhetsbrev

Prenumerera på Sveriges snabbaste och mest ultralokala nyhetsbrev. Här får du nyheter om stora som små händelser.
Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag 24 Sveriges data- och cookiepolicy.

Relaterade artiklar